Sičilijana: Zaboravljeni plesovi Evrope: radionica

muzejirade_sicilijana

Treći Ciklus radionica “Klavir, violina i balerina” u Muzeju nauke i tehnike

Sičilijana je narodni ples sa Sicilije koji nastao iz koraka igre koja je pratila pesmu. Polagani, idilični ples uticao je na umetničku muziku XVII i XVIII veka i vrlo je čest stav u kompozicijama za gudačke instrumente.

Naučimo korake nekih od Zaboravljenih plesova Evrope čiji su ritmovi postali deo opera, baleta i instrumentalnih kompozicija mnogih čuvenih kompozitora umetničke muzike.
Radionice će započeti kratkim uvodnim predavanjem o karakteristikama muzike i igre koja je na programu. Najveći deo vremena će biti posvećen praktičnom učenju igara uz pomoć baletskog pedagoga koje će se odvijati u pratnji živog izvođenja muzike. Tokom ciklusa učesnici će se oprobati u šest istorijskih plesova različitog porekla koje su značajno uticale na umetničku muziku i razvoj baletske umetnosti.
O plesu će nam govoriti Ljubica Perović, predavač i violinista, plesu nas uči Nina Čolanović, baletski pedagog, a za muzičku pratnju zadužena je Katarina Feodorović, profesor klavira.

Muzej nauke i tehnike
Dobračina 51