Razgovor o knjizi Olega Ajrapetova „Rusija 1917. – Propast carstva”

prateci-program-IMUS-muzejirade

Istorijski muzej Srbije, nedeljnik Vreme, centar za ruske studije Filozofskog fakulteta u Beogradu i Izdavačka kuća Klio vas pozivaju da u ponedeljak 30. oktobra u 14 časova u Galeriji na Trgu Nikole Pašića u okviru pratećeg programa izložbe „Srbija 1915– 16″ prisustvujete razgovoru o knjizi Olega Ajrapetova „Rusija 1917. – Propast carstva”, koju je objavila izdavačka kuća Klio.

O knjizi će govoriti dr Jaroslav Višnjakov sa Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose, ipođakon dr Andrej Tarasjev, dr Milan Ristović profesor na Katedri za opštu savremenu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, dr Goran Miloradović viši naučni saradnik u Institutu za savremenu istoriju, dr Aleksej Timofejev viši naučni saradnik u Institutu za noviju istoriju Srbije i Nebojša Damnjanović muzejski savetnik u Istorijskom muzeju Srbije .

Najnovija knjiga dr Olega Ajrapetova, vodećeg ruskog stručnjaka za Prvi svetski rat i istoriju spoljne politike Ruskog carstva završni je deo četvorotomne serije knjiga „Učešće Rusije u Prvom svetskom ratu (1914-1917)”. Autor razmatra povezanost ratnih i revolucionarnih događaja početkom 20. veka i analizira rezultate zbacivanja monarhije i dolaska na vlast boljševika koji su uticali na ishod i posledice rata. Oleg Ajrapetov daje objektivnu i oslobođenu ideološke ljušture sliku prošlosti u kojoj je vrsna rekonstrukcija događaja, oslonjena na duboko poznavanje literature i izvora, dopunjena višeslojnim analizama uzajamne povezanosti različitih faktora međunarodne i ruske prošlosti.

Organizatori su pripremili i posebno vođenje kroz izložbu „Srbija 1915– 16″, koje će po završetku završetku razgovora o knjizi održati koautor izložbe Nebojša Damnjanović.

Ulaz slobodan.

Istorijski muzej Srbije