Od poluge do misleće mašine, predavanje Miljane Milojević

muzej_nauke_i_tehnike_muzejirade (2)

Miljana Milojević
Od poluge do misleće mašine

Razvoj mašina, kao i samog pojma mašine, ima dugu i zanimljivu istoriju. Kada se iz današnje perspektive upitamo šta jednu mašinu čini mašinom, ili šta je zajedničko poluzi, automobilskom motoru i računaru, teško možemo dati preciznu definiciju. Ono što se čini zajedničkim tako različitim predmetima je to da su oni artefakti, da su napravljeni da ispune određenu svrhu i da se ispunjenje te svrhe odvija određenom transformacijom. Međutim, pojam mašine, kao i pojam toga što je nalik mašini, nije oduvek bio isti. Glavni akteri ove priče su Aristotel i njegova fizika, Galilejevo shvatanje mehanike, Dekartov mehanicistički pogled na svet, Njutnova fizika, Maksvelove jednačine i teorija toplote, Tjuringov pojam izračunljivosti i koncept računara. Sa proširenjem našeg znanja i postepenim odbacivanjem finalnih uzroka i teleologije iz naših objašnjenja prirode, proširivao se domen u kojem je postalo moguće konstruisati mašinski sklop. Tako su mašine evoluirale od oruđa za posebne svrhe do univerzalnih računara, a čovek je postao duboko integrisan sa njima i sam postavši u svojim očima jedna prirodna mašina pogodna za repliciranje u elektronskom sklopu.
Miljana Milojević je doktorsku disertaciju pod nazivom Proširena kognicija odbranila 2013. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na kom je zaposlena na mestu asistenta. Učestvovala je na brojnim konferencijama i izlagala kao predavač po pozivu u zemlji i inostranstvu, objavila je više stručnih radova u naučnim časopisima, kourednik je zbornika radova i prevodilac mnogobrojnih naučnih tekstova sa engleskog jezika. Dobitnik je više stipendija od kojih se izdvajaju stipendija WUS Austria za istraživački boravak na Univerzitetu u Gracu, stipendija DAAD i stipendija vlade Donje Saksonije za istraživačke boravke na Institutu za kognitivne nauke u Osnabriku. Član je Srpskog filozofskog društva i DAKUB-a.

Muzej nauke i tehnike
Dobračina 51