Kafa, uzbudljiva priča o dobrom ukusu

„Kafa, uzbudljiva priča o dobrom ukusu“
Autor izložbe: Aleksandra Savić, muzejski savetnik Prirodnjačkog muzeja u Beogradu
Dizajn: Snežana Rajković; ilustracije: Bora Milićević;
fotografije: Anđela Petrovski.

Svečano otvaranje izložbe: sreda 5. septembar 2018. u 19 časova
Izložba će biti otvorena do 5. oktobra 2018. Ulaz je slobodan.

Tokom trajanja manifestacije 131. „Smederevska jesen“ (6-9. septembar 2018.) u 17 časova „Kafenisanje u Muzeju“. Dobro došli!

Na izložbi će biti predstavljene sadnice prave biljke kafe; modeli ploda i semena kafa arabike, robuste i liberike; uzorci kafe sa brojnih i ekskluzivnih lokacija širom sveta (Etiopija, Kamerun, Meksiko, Brazil, Indija, Nepal, Vijetnam, Papua, Honduras, Tanzanija itd.), kao i čuvena i veoma skupa kafa Blue Mountain koja se uzgaja na Jamajci. Posetioci će imati priliku da vide prepariranu životinju – azijsku cibetku koja se hrani plodovima kafe, a koja stvara najskuplju kafu na svetu – kopi luvak. Putem autentičnih šoljica iz raznih krajeva sveta biće predstavljen ritual ispijanja kafe u svetu.
Na izložbi će biti predstavljena kafa kao biljka, Etiopija kao postojbina kafe, priča o kafi kroz istoriju njene proizvodnje i prerade, priča o evropskim i beogradskim kafedžinicama i kafanama, osnovni tipovi pripreme kafe, kofein, najraznovrsniji ukusi kafe, kao i mnoge druge zanimljivosti.
Posetioci će biti u prilici da saznaju kako je kafa dospela u Evropu, kako je prva kafedžinica u Evropi otvorena u Beogradu, zašto su ljubitelji kafe kažnjavani batinanjem, kako se kafa prvo koristila prvo kao versko piće, a zatim kao lek; zašto je kafa tokom istorije bila zabranjivana, kako je kafa dobila odobrenje pape u 16. veku, zašto su se žene u Engleskoj bunile protiv kafe, šta je to pergament kafa itd.
Izložbu prati i publikacija Kafa, uzbudljiva priča o dobrom ukusu autora Aleksandre Savić, u luksuznoj štampi u izdanju Prirodnjačkog muzeja.

Muzej u Smederevu
Omladinska 4