Festival Sutra – Predavanje i muzički performans

19 sati
Predavanje: SVETLANA MARAŠ: Poetika muzičke mašinerije

20 sati
The Drone Experience, performans uživo, Dobrivoje Milijanović i Studenti IV godine Fakulteta dramskih umetnosti

Poetika muzičke mašinerije
Kakav je odnos između fizičkih objekata i muzike i kako se on ogleda u primerima naučnih i umetničkih radova umetnice? Kakva je konceptualna (pre nego akustička) uslovljenost ovog odnosa, i kakav je uticaj mehaničkog na kompozicioni postupak i stil stvaraoca uopšte? U ovom izlaganju biće predstavljeni radovi i brojne zvučne skulpture, razne vrste neljudskog izvođačkog aparata koji počiva na kinetičkom principu, a čija je upotreba muzička. Njegov naziv je i naziv intervjua koji je Svetlana Maraš napravila sa Pjerom Bastijenom, legendarnim inovatorom, muzičarem, kompozitorom i tvorcem eksperimentalnih muzičkih instrumenata, razmatrajući vezu između njegovog mehaničkog Meccano orkestra i muzike koju uz pomoć njega stvara.

Svetlana Maraš (1985) je kompozitorka iz Srbije. Godinama unazad aktivna je na polju eksperimentalne muzike. Studirala je kompoziciju u Beogradu i usavršavala se na kursevima i radionicama širom sveta (Mozarteum Summer Academy, KlangKunstBuhne – UDK Berlin, Bang on a Can Institute i Columbia University). Magistrirala je u Medijskoj laboratoriji Univerziteta Alto u Helsinkiju, gde je i radila kao naučna saradnica. Dobitnica je nagrade Vitomir Bogić, koju dodeljuje Radio Beograd najboljem mladom radiofonskom stvaraocu, 2012. godine. Od 2016. godine upravlja Elektronskim studiom Radio Beograda.

Muzej nauke i tehnike
Dobračina 51