Bifon servis – Sevr porcelan iz Belog dvora

muzejirade_bifon

Ova publikacija, u formi tematskog kataloga, značajana je u istoriografskom, muzeološkom i kulturološkom smislu jer jedno dragoceno i retko dostupno kulturno dobro prvi put, i u punom sjaju, predstavlja javnosti. Reč je o remek-delu primenjene umetnosti – Španskom poklon servisu grofa od Artoa (comte d’Artois) iz 1782, poznatom i kao Bifon servis (Buffon service), koji je nastao u čuvenoj Kraljevskoj manufakturi porcelana u Sevru (Manufacture royale de porcelaine de Sèvres). Servis po svojim karakteristikama predstavlja prvorazredni primer francuske majstorske i umetničke virtuoznosti XVIII veka i raritet evropske primenjene umetnosti. Za umetničku kolekciju Dvorskog kompleksa Bifon servis je otkupljen 1935, i od tada pa do danas, ovaj jedinstveni porcelanski servis čini izložbeni segment protokolarnog prostora Belog dvora. Servis je nastao kao prvi u seriji od petnaest servisa od porcelana proizvedenih u Kraljevskoj manufakturi porcelana u Sevru, a koji su bili ilustrovani motivima ptica iz Prve ornitološke enciklopedije Histoire naturelle des oiseaux (1771-1786) najznačajnijeg francuskog prirodnjaka toga doba Žorž-Luja Leklera, grofa od Bifona (Comte de Buffon, 1707-1788).

Katalog je reprezentativnog formata i dizajna (grafički dizajn Dušan Tkačenko), na 185 strana dokumentovano je slikom i opisano u kataloškim jedinicama svih 140 delova servisa. Štampan je dvojezično na srpskom i engleskom jeziku. U uvodnom tekstu izložena je geneza i tipologija nastanka servisa od porcelana kao vrste predmeta primenjene umetnosti, karakteristične za doba prosvetiteljstva. Upravo Bifon servis amblematski nosi sve te tipične karakteristike visoko izraženih kulturno-umetničkih vrednosti i prepoznaje se danas kao univerzalno kulturno dobro od izuzetnog značaja. Ne samo zbog skupocenog materijala, izražene virtuoznosti izrade i očaravajućeg izgleda, već i zbog toga što odslikava složene procese i okolnosti vremena u kome je nastao kao i okolnosti dugog istorijsko-umetničkog perioda svog trajanja. Prilikom rada na pripremi kataloga svi pojedinačni delovi servisa namenski su fotografisani (fotograf Veselin Milunović) i muzeološki obrađeni tako da je istovremeno stvorena i neohodna baza za proces digitalizacije ovog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.

Muzej primenjene umetnosti