BAROKNI BEOGRAD – PREOBRAŽAJI 1717–1739

Muzej grada Beograda
Konak kneginje Ljubice
Kneza Sime Markovića 8
U ponedeljak, 15. aprila, u 19 časova, u Muzeju grada Beograda, u Konaku kneginje Ljubice, u Sali pod svodovima, biće otvorena izložba Barokni Beograd – preobražaji 1717-1739. Autorke izložbe su Nika Strugar Bevc, viši kustos Muzeja grada Beograda i Vesna Bikić, naučni savetnik Arheološkog instituta.
Beograd je austrijskom baroknom rekonstrukcijom prvi put posle više od hiljadu i po godina, odnosno rimske izgradnje Singidunuma, građen unapred osmišljenim urbanističkim planovima i pristupom gradu kao jedinstvenoj celini. Većina baroknih promena u gradu nestala je netom, ali se i do danas njeni tragovi čuvaju u jezgru grada, u izgledu glavnih saobraćajnica i blokova zgrada. Nekadašnji varoški bedemi stoje kao podsećanje na barokna vremena u obrisima Kosančićevog, Topličinog i Obilićevog venca.
Na izložbi će biti predstavljeni projekti i planovi izgradnje Beograda iz Bečkih arhiva, i predmeti koji ilustruju naoružanje, odevanje, ishranu, pobožnost, ali i svakodnevicu i dokolicu austrijskog vojnika i žitelja grada. Većina je otkrivena u arheološkim istraživanjima, a deo potiče iz bogatih zbirki Muzeja grada Beograda, Muzeja Srpske pravoslavne crkve, Vojnog muzeja u Beogradu, Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, Muzeja grada Novog Sada i Galerije Matice srpske.
Izložba Barokni Beograd – preobražaji 1717-1739 trajaće od 15. aprila do 4. juna 2019. godine. Radno vreme tokom trajanja izložbe je utorkom, sredom, četvrtkom i subotom od 10 do 17 časova, petkom od 10 do 18 časova, a nedeljom od 10 do 14 časova.

Muzej Grada Beograda
Resavska 40