Antariksa / Cross-disciplinary encounters

muzejirade_ok

KUSTOSKI KURS ŠTA KUSTOSIRANJE MOŽE/TREBA DA BUDE?
SA ZADOVOLJSTVOM NAJAVLJUJE JAVNO PREDAVANJE

ANTARIKSE
KUNCI ISTRAŽIVAČKI CENTAR
Interdisciplinarni susreti

MUZEJ SAVREMENE UMETNOSTI BEOGRAD
SREDA, 26. SEPTEMBAR U 18.00

U saradnji sa Muzejom savremene umetnosti Beograd, a u okviru kustoskog kursa Šta kustosiranje može/treba da bude?, Antariksa (istroričar i koosnivač KUNCI istraživačkog instituta) održaće predavanje, treće u seriji javnih predavanja. Serija predavanja osmišljena je da pruži jedinstveni uvid i ponudi drugačiju perspektivu u vezi sa teorijama i praksama procesa stvaranja izložbe, kao i da uputi i razmotri postojeće disciplinske granice i načine da se one prošire.

Antariksa će govoriti o svom istraživačkom kolektivu u Jogdžakarti, Indoneziji. Od kada je osnovan 1999. godine KUNCI je bio duboko zaokupljen proizvodnjom kritičkog znanja i razmenom tog znanja putem sredstava i forme objavljivanja i oglašavanja, unakrsnih disciplina, aktivnih istraživanja, umetničkih intervencija i vernakularnih oblika obrazovanja unutar javnih prostora. Antariksa će se takođe baviti specifičnom pozicijom koju KUNCI zauzima, koja ne pripada ni jednoj ni drugoj struji u okviru postojećih disciplinskih granica, istovremeno pokušavajući da ih proširiti. Članstvo u kolektivu je otvoreno i dobrovoljno, a zasniva se na želji za kreativnim eksperimentom i spekulativnim istraživanjem, sa fokusom na tački preseka teorije i prakse.

Antariksa je istoričar i koosnivač KUNCI Istraživačkog centra. Autor je knjige Tuan Tanah Kawin Muda: Hubungan Seni Rupa-LEKRA 1950–1965 (Spona između umetnosti i Instituta za narodnu kulturu u Indoneziji 1950–1965) (Yayasan Seni Cemeti, 2005). Antariksa je 2017. godine bio laureat Global South(s) du Collège d’études mondiales/Fondation Maison des sciences de l’homme fellowship. Fokus njegovog istraživanja jeste umetnost i pokretanje ideja u Južnoistočnoj Aziji tokom japanske okupacije. Njegova sledeća knjiga se upravo bavi tim odnosom: 日本占領期のインドネシアにおけるアート集団主義 (Umetnički kolektivi u Indoneziji tokom japanske okupacije) (Kyushu University Press, 2018).

Muzej savremne umetnosti u Beogradu
Ušće 10