Anastas Jovanović – Umetnost i novi mediji

13.11.2017-18:00 - 28.02.2018-18:00

Anastas-Jovanovic-Muzej-grada-muzejirade

Muzej grada Beograda produžiće trajanje izložbe „Anastas Jovanović – Umetnost i novi mediji“ za još mesec dana, do 28. februara 2018. godine.

Na izložbi u Konaku kneginje Ljubice, otvorenoj u novembru 2017. godine u okviru obeležavanja jubileja 200 godina od rođenja Anastasa Jovanovića (1817-1899), predstavljeno je blizu dve stotine originalnih radova umetnika, crteža, akvarela, talbotipija, fotografija, stereoskopskih snimaka i ličnih predmeta iz kolekcije Muzeja grada Beograda, u kome se čuva najveći deo neprocenjivo vredne umetničke zaostavštine Anastasa Jovanovića, koja broji preko 1.500 predmeta. Autor izložbe msr Danijela Vanušić, izvršila je izbor dela u svetlu novog sagledavanja i razumevanja složene društvene i umetničke delatnosti Anastasa Jovanovića na polju razvoja medijske kulture i umetnosti.

Anastas Jovanović, pionir evropske fotografije, za srpsku vizuelnu kulturu ostvario je nemerljiv značaj. Ne samo da ju je obogatio svojim nebrojenim fotografijama i litografijama, već je i samostalno stvorio neke od ikoničnih prizora modernog srpskog nacionalnog identiteta kao što su likovi kneza Mihaila, kneginje Julije, Vuka Karadžića, vladike Njegoša, kneza Danila, patrijarha Rajačića i mnogih drugih. Slobodan pristup savremenim medijskim tehnologijama, sklonost ka eksperimentu, istraživanje medijske kulture i novih mogućnosti vizuelnih umetnosti, kao i radoznalost koja ga nikada nije napuštala, učinili su Anastasa Jovanovića modernim ekvivalentom renesansnog „univerzalnog čoveka”.

Tokom prethodna dva meseca trajanja izložbe, publika je bila u prilici da u Konaku kneginje Ljubice prisustvuje većem broju pratećih programa, predavanja, promocija, radionica i koncerata, kojima se nastojalo da se slojevito i raznorodno delo znamenitog umetnika iščita u svetlosti modernih naučnih saznanja.

Naredno predavanje u nizu, posvećeno umetničkom i dokumentarnom u delu Anastasa Jovanovića, održaće profesor emeritus Čedomir Vasić, u sredu, 31. januara, u 17 časova, u Konaku kneginje Ljubice.

Izložbu „Anastas Jovanović – Umetnost i novi mediji“ svi zaintereovani mogu pogledati u skladu sa radnim vremenom Konaka kneginje Ljubice: utorkom, sredom i petkom 10-17č, četvrtkom 10-18č, subotom 12-20č. i nedeljom 10-14č. Ponedeljkom zatvoreno.

Realizaciju izložbe finansijski su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijat za kulturu grada Beograda.

13.11.2017-18:00

Organiser