Danas smo sve češće u prilici da čujemo, izgovorimo ili negde pročitamo „Selfi“, gotovo svakodnevno. Selfi je neizostavan na svim društvenim mrežama i pravimo ga svuda i u svim prilikama – u gradu, pozorištu, kafiću, kod kuće, na izložbi. U svoj toj žurbi koju nam dovose nove tehnologije i život u 21. veku, i uzbuđenost u odabiru novih filtera i opcija na Instagramu, da li smo se zapitali odakle čoveku potreba za predstavljanjem samog sebe. Šta time želimo da poručimo? Da li se autoportreti, koje su stvarali umetnici od renesanse do danas, mogu smatrati svojevrsnim selfijem? Kako se slika o sebi, odnosno self ili sopstvo, kreira i menja kroz vreme, društvene okolnosti i estetske okvire, najbolje je prikazati kroj jednu kratrku istoriju autoportreta.

Slika i pamćenje

Pitanja o sebi, kao i traganje za samim sobom, prisutna su u čoveku u svim vremenima i svim civilizacijama. S obzirom da smo od rođenja okruženi ogledalima, nismo baš sasvim sigurni kada smo prvi put ugledali svoj odraz, a pitanje je i da li smo svesni koliko je taj susret sa samim sobom važan za svakog od nas. Teško nam je i da zamislimo kako su ljudi spoznavali svoje fizičko „ja“ onda kada nisu postojala ogledala. Da ovakvi fenomeni nisu „moderni“, svedoče i brojne priče, a sigurno je najpoznatija ona o Narcisu. Naučeni smo da mit o Narcisu shvatamo kao poučnu priču o sebičnosti, a da li smo se zapitali o čemu ona zapravo govori? Da li se Narcis zaljubio u sebe ili je samo opčinjen prvim susretom sa sobom u odrazu vode? Opčinjen je slikom sebe koja se pred njim po prvi put ukazala, a svaki put kada bi pružio ruku da je dodirne, u želji da je nekako sačuva, ona bi nestajala.

Setite se Novozavetne priče o susretu Veronike i Hrista koja je platnom obrisala Hristovo lice, i na kojem se time oslikao lik spasitelja. Priča nam jasno svedoči o čovekovoj potrebi za pamćenjem lika. Stari Rimljani su, kako bi sačuvali lik umrlog, uzimali otisak njegovog lica pomoću voska, a zatim ga izvodili u nekom trajnijem materijalu kako bi sećanje na umrlog ostalo što verodostojnije.

karavado-narcis_muzejirade

Mikelanđelo Karavađo, Narcis, 1597-1599

Autoportret i selfi

Autoportret kao samostalan žanr u slikarstvu nastaje u 15. veku kao odraz renesansnog shvatanja čoveka. Od tada, pa do danas, gotovo da ne postoji umetnik koji nije načinio barem jedan autoportret. Ono što ih razlikuje je način izvedbe, tehnološke i društvene okolnosti, i estetske potrebe epohe u kojoj nastaju. Ono što ih povezuje je jedna ista stvar, sveopšta i vanvremenska – traganje za suštinom i spoznajom svoje ličnosti. Neke se čovekove potrebe nikada ne menjaju, pa slikom o sebi, autoportretom ili selfijem možemo (ili želimo) da ukažemo na statusni simbol (Albreht Direr često sebe prikazuje u odeći od skupocenih materijala), da ispoljimo svoja mentalna i emotivna stanja (Van Gog je napravio seriju autoportreta nakon što je sebi odsekao uvo), da iskažemo svoje stavove i ideale (Anri Matis kroz jarke boje ističe svoje shvatanje slikarstva), da predstavimo sebe kao zvezdu (Endi Vorhol) ili da predstavimo sebe onako kako bismo želeli da nas drugi vide.

Na samom kraju teksta možete pogledati reprodukcije nekih od čuvenih autoportreta, kao i spisak muzeja u kojima se danas nalaze. Zanimljivo je napomenuti da su muzeji obratili pažnju na značaj društvenih mreža i trude se da to maksimalno iskoriste. Tako je 2014. godine, Statens Museum for Kunst u Kopenhagenu, postavio panele sa ogledalima i prilagodio svoju muzejsku postavku tako da možete napraviti idealan selfi, a da pritom ne ugrozite predmete i koncept izložbe. Iste ove godine je počeo da se proslavlja i #MuseumSelfie Day. Sledeći je 18. januara 2017. i ne zaboravite da napravite selfi u nekom od muzeja.

Direr_Parmidjanino_muzejiradeAlbreht Direr, Autoportret, 1500, Alte Pinakoteka, Minhen  / Parmiđanino, Autoportret,1524, Kunsthistoricshen Museum, Beč

Pusen_Rembrant_muzejirade Nikola Pusen, Autoportret, 1650, Luvr, Pariz                      /        Rembrant, Autoportret, 1661, Kenwood House, London

Matis_Pikaso_muzejiradeAnri Matis, Autoportret, 1906, SMK, Kopenhagen                      /         Pablo Pikaso, Autoportret, 1901, Musèe Picasso, Pariz

Rej_Vorhol_muzejiradeMan Rej, Autoportret, 1932, The Jewish Museum, Njujork    /  Endi Vorhol, Autoportret, 1986, Guggenheim Museum, Njujork